Podobně jako v mnoha jiných oborech, i u her pro nejmenších se trendy postupně mění. V dnešní době jsou v módě hry a hračky, které naše dítě nejen zabaví, ale zároveň jej i něco naučí. A je to pochopitelné, koneckonců snad každý rodič chce dát svému potomku ten nejlepší start do života.
Pravdou však je, že tyto „výchovné“ hračky jsou většinou jen velmi chytrým marketingovým tahem obchodníků. Co si totiž rodiče neuvědomují, je fakt, že dítě se učí v podstatě neustále, a to při jakékoliv hře.
Samozřejmě není na škodu pomoci mu například rozvíjet motoriku nebo jako schopnost porozumět, avšak k tomu často nejsou potřeba žádné speciální hry nebo hračky. Mnohdy totiž stejného výsledku dosáhneme i mnohem levnějšími metodami, které navíc budou naše dítě podstatně více bavit.
Například můžeme namísto složitého hracího panelu použít na rozvoj jemné motoriky klasický balonek. Děťátku jej můžeme kutálet a ono chytat, lze jej také vyhazovat do vzduchu, případně s ním klepat o podlahu. To vše rozvíjí nejen jemnou motoriku, ale také koordinaci oči a rukou, stejně jako postřeh.
Pokud chceme rozvíjet jeho inteligenční dovednosti, můžeme použít dětské obrázkové knížky a ukazovat třeba zvířátka nebo barvy a pak třeba vymýšlet příběhy, do kterých zapojíme i našeho mrňouse.
Víte ale, co jakou hlavní výhodu toto vše má oproti moderním hračkám, ke kterým své dítě jen posadíte a necháte jej, aby si hrálo? Bude mít kontakt s vámi, což pomůže zpevnit pouto, které si vytvoříte. Zároveň to i posílí důvěru, kterou ve vás má.
Jistě, občas je potřeba potomka nechat, aby se na chvíli zabavil sám. Většina hraní v tomto věku by však měla probíhat s některým s rodičů či jiných rodinných příslušníků. Koneckonců, člověk je sociální druh, a společnost ostatních potřebuje již od raného věku. Bez ní se totiž cítí zranitelné, což rozhodně není dobře.