O tom, že se již dnes potýkáme s důsledky globálnÃch zmÄ›n klimatu, nenà pochyb. VidÃme je i u nás, v České republice. Je tedy jasné, že je potÅ™eba je zmÃrnit dÅ™Ãv, než bude pozdÄ›. OvÅ¡em snÞit obsah sklenÃkových plynů v atmosféře, zejména pak oxidu uhliÄitého, nenà zrovna jednouché. PÅ™esto se i v této oblasti navrhujà nejrůznÄ›jÅ¡Ã Å™eÅ¡enÃ.
Â
Â
JednÃm z tÄ›ch, které je považováno za proveditelné, je jeho sekvestrace v oceánech. V podstatÄ› jde o napodobenà pÅ™irozeného procesu, kdy se oxid uhliÄitý naváže na nÄ›jakou pevnou látku a spolu s nà se usadà na zemi. To je ostatnÄ› i důvod, proÄ prakticky veÅ¡keré horniny, které známe, tvořà alespoň z Äásti oxidy. V tomto pÅ™ÃpadÄ› by vÅ¡ak byl tento proces Å™Ãzen lidmi.
Â
Způsob, kterým by se to provádÄ›lo, by byl následujÃcÃ: atomy železa by byly vysypány na moÅ™skou hladinu. A jelikož železo má vysokou vázacà schopnost, zvláštÄ› co se oxidů týÄe, pak by na sebe navázalo oxid uhliÄitý, a následnÄ› kleslo ke dnu, kde by se usadilo. TÃm by se množstvà tohoto sklenÃkového plynu v atmosféře mohlo dostateÄnÄ› snÞit.
Â
Â
OvÅ¡em ukazuje se, že ani toto Å™eÅ¡enà nenà bez problémů. PÅ™edevÅ¡Ãm je tu fakt, že oceány tvořà velmi kÅ™ehký ekosystém, který je už tak znaÄnÄ› naruÅ¡ený lidskou ÄinnostÃ. Pokud do vody nasypeme obrovské množstvà železa, které by bylo potÅ™eba, a následnÄ› jeho oxidů, které by klesaly ke dnu, je jasné, že by se parametry vody znaÄnÄ› zmÄ›nily. TÃm by docházelo k úhynu živoÄiÅ¡ných druhů, zejména pak planktonu a Å™as. A jelikož jsou právÄ› tito zdaleka nejvÄ›tÅ¡Ãmi producenty kyslÃku na naÅ¡Ã planetÄ›, je jasné, že důsledky by byly bez nadsázky hrozivé.
Â
Je vÅ¡ak nepravdÄ›podobné, že tento způsob bude zkouÅ¡en jinak než v malém měřÃtku. S nejvÄ›tÅ¡Ã pravdÄ›podobnostà ani on totiž nebude dostateÄnÄ› efektivnà na to, aby skuteÄnÄ› globálnà zmÄ›ny klimatu zastavil – a pokud ano, cena bude nejspÃÅ¡e pÅ™ÃliÅ¡ vysoká, a to nenà řeÄ o penÄ›zÃch. Proto je potÅ™eba najÃt jinou cestu, kterou půjdeme. MusÃme ji vÅ¡ak najÃt rychle, neboÅ¥ Äas se neúprosnÄ› krátÃ.