Také máte doma ještě staré dřevěné bedýnky pro skladování ovoce z vaší sklizně? A nechtěli byste přejít na lepší nádoby, na přepravky na ovoce plastové? Ano, chápeme, že mezi námi je stále mnoho odpůrců plastických hmot, a že mikroplasty zatěžují životní prostředí nebývalým způsobem, ale kácení dřeva pro výrobu přepravek také není ideální postup. U plastů je výhodné to, že pokud se výroba i recyklace dodržuje v rozumných mezích, nevzniká tím takový problém, jako u bezohledných jedinců, co odhazují PET láhve do přírody a pak je nacházíme i na mořském dně.
Jestliže si tedy odmyslíme technologii výroby a zpracování plastů včetně odpadového hospodářství a zaměříme se na samotný výrobek, tedy na přepravku na ovoce, jaké výhody má toto řešení vůči dřevu?
Žádná hniloba – jistě dobře znáte situace, kdy sklidíte jablka nebo hrušky, uskladníte je do sklepa a po jisté době je celá bedýnka kontaminována hnilobou a plísněmi. Ty se totiž prostřednictvím dřeva velmi dobře šíří od napadeného kusu dál. Dřevo snadno absorbuje vlhkost a ta je pro tyto mikroorganismy živnou půdou. S plastovou přepravkou je to jiné, ty je vůči plísním netečná a při vhodných hygienických postupech se vám tak rychle vaše úroda nezkazí.
Čistota – před sklizní ovoce či zeleniny se vyplácí přepravní nádoby vyčistit a dezinfikovat. Stačí k tomu docela obyčejný ocet s jedlou sodou, tedy žádná toxická chemie. Jenže pokud tohle provedete na dřevu, nebude to mít takový efekt, jako u plastu.
Skladování – a konečně plastové bedny jsou konstruované tak, aby je bylo možno snadno skládat na sebe i do velkých výšek. Když toto provedete s dřevěnou bednou, stoh se bude kymácet a pak stačí do něj jemně šťouchnout a zřítí se k zemi. Plastové bedny jsou naopak stabilní a můžete se na ně spolehnout, ostatně, podobné je to i v supermarketech, kde jsou na sebe vyskládané plastové přepravky na nápoje (pivo), a běžně jich je na sobě pět až deset.