AÄkoliv se to může zdát zvláštnÃ, ve skuteÄnosti existuje mnoho typů inteligence. Jednou z nich je pak ta emocionálnÃ. Ta pÅ™edstavuje nejen schopnost cÃtit emoce, ale také empatii, tedy schopnost vcÃtit se do druhého. Velmi zajÃmavé je, že je rozÅ¡ÃÅ™ena pÅ™edevÅ¡Ãm u sociálnÃch druhů, zatÃmco u solitárnÃch ji v podstatÄ› vůbec nenajdeme.
Â
Â
Typickým pÅ™Ãkladem jsou samozÅ™ejmÄ› lidé, avÅ¡ak jakkoliv nám to může pÅ™ipadat divné, ve skuteÄnosti nejsme v tomto typu inteligence nejvýše na žebÅ™ÃÄku. VyÅ¡Å¡Ã ji majà delfÃni, sloni, ale napÅ™Ãklad také psi. To znamená, že tato zvÃÅ™ata cÃtà vÅ¡e mnohem intenzivnÄ›ji, než je tomu u nás. To ostatnÄ› také vysvÄ›tluje napÅ™Ãklad nadÅ¡ené reakce psů pÅ™i naÅ¡em pÅ™Ãchodu domů.
Â
Otázkou vÅ¡ak je, proÄ je tak vyvinutá právÄ› u sociálnÃch druhů, tedy u tÄ›ch, které žijà v tlupách, smeÄkách Äi stádech, zatÃmco u zvÃÅ™at, která žijà samostatnÄ›, ji prakticky nenajdeme. Důvod, proÄ tomu tak je, najdeme v evoluci.
Â
Â
Pokud chce sociálnà druh pÅ™ežÃt, je pro nÄ›j výhodné, pokud se Älenové spoleÄenstvà starajà jeden o druhého a obÄas nadÅ™adà svůj osobnà zájem zájmu celku – napÅ™Ãklad když vlci pÅ™inesou koÅ™ist vlÄatům, aÄkoliv by ji mohli velmi dobÅ™e snÃst sami, nebo když se starajà o zranÄ›ného Älena.
Â
OvÅ¡em žádné chovánà se neustálà bez odpovÃdajÃcÃho impulzu. A ten právÄ› vedl k rozvoji emoÄnà inteligence. Když se totiž dokážeme vcÃtit do druhého, pak je pro nás snazÅ¡Ã s nÃm spolupracovat a rozdÄ›lit se s nÃm o jÃdlo. DÃky tomu také pokaždé po skolenà koÅ™isti nenastanou boje o to, kdo bude jÃst.
Â
To vÅ¡e samozÅ™ejmÄ› platà i o nás lidech. Můžeme si pak vÅ¡imnout, že napÅ™Ãklad koÄky, což jsou samostatnà lovci, ji nemajà až tak vyvinutou. SamozÅ™ejmÄ› u nich úplnÄ› nechybÃ, avÅ¡ak rozhodnÄ› nenà tak velká. I to je důvod, proÄ jsou Äasto vÃce pÅ™ipoutány k mÃstu, než k ÄlovÄ›ku (i když samozÅ™ejmÄ› existujà výjimky). Pro nás, jako pro jeden ze sociálnÃch druhů, vÅ¡ak byla velmi důležitá.